Woolman SE

Team Woolman

Hej och välkommen till oss på Woolman!

Vi är ett härligt gäng experter inom olika områden som e-handel, marknadsföring, utveckling, webbdesign, sökordsoptimering, integration och flera av oss har tidigare drivit egna webbutiker. Vår samlade kompetens är vår styrka – vi är en erfaren byrå som kan leverera mer än en teknisk lösning!
Här kan du läsa mer om oss som jobbar i Team Woolman.

Bengt Holmberg

Sales & Partner Manager

Bengt hittar du på vårt Stockholmskontor. Ja, när han inte är ute och träffar kunder förstås! En erfaren säljare som guidar dig rätt i e-handelsvärlden.

bengt.holmberg@woolman.io
+46 70 660 2828

Bengt Holmberg LinkedIn

Anders Danielson

Country Manager (Sweden)

Anders har lång erfarenhet av att bygga upp och driva e-handelsbolag. När han inte jobbar på vårt kontor i Stockholm hittar du honom sannolikt på en segelbåt i skärgården.

anders.danielson@woolman.io
+46 73 344 5151

Anders Danielson LinkedIn

Michael Norman

Architect

Före detta Magento-expert som skolade om sig för att kunna representera en plattform som ligger i framkant.

michael.norman@woolman.io

Konsta Saarela

Managing partner

Som expert på försäljning och företagsledning brinner Konsta för att utveckla Woolmans verksamhet i Norden och Europa.

konsta@woolman.io
+358 400 250 716

Konsta Saarela LinkedIn Konsta Saarela Twitter

Matti Harjunen

Konsult

Har du stora idéer med potential att bli något ännu större? Matti är rätt man att hjälpa dig att förverkliga dina drömmar!

matti.harjunen@woolman.io
+358 50 083 4382

Matti Harjunen LinkedIn

Teemu Tolonen

Konsult

Teemu driver en egen webshop med Shopify som plattform, så han om någon vet hur det fungerar. Fråga vad som helst, Teemu har svaret!

teemu.tolonen@woolman.io
+358 44 358 0869

Teemu Tolonen LinkedIn Teemu Tolonen Twitter

Miika Malinen

CCO / grundare

Om det är någon som kan allt om e-handelsbutiker så är det Miika!

miika@woolman.io
+358 40 197 8670

Miika Malinen LinkedIn Miika Malinen Twitter

Petteri Mustalahti

COO

Som erfaren tillväxtstrateg är Petteri den som guidar Woolman rätt mot nästa stora mål i tillväxtresan.

petteri.mustalahti@woolman.io
+358 50 386 5255

Petteri Mustalahti LinkedIn

Mareena Löfgren

Head of Products

Med en passion för digitala tjänster brinner Mareena för att engagera såväl kunder som Woolman-kollegor att utveckla nya produkter och tjänster.

mareena.lofgren@woolman.io
+358 505 44 5141

Mareena Löfgren LinkedIn

Heli Torniainen

eCommerce Growth Strategist

Heli har kunskapen och verktygen för att hjälpa e-handlare att lyfta sin verksamhet till nya höjder!

heli.torniainen@woolman.io
+358 50 58 69611

Heli Torniainen LinkedIn Heli Torniainen Twitter

Mikko Rekola

Lead Growth hacker

Nyfiken på att ge dig ut globalt? Här har du den bästa guiden att ta med på resan! Mikko är expert på att hjälpa dig att hitta rätt kunder och marknader.

mikko.rekola@woolman.io
+358 50 401 0630

Mikko Rekola LinkedIn

Tahmien Mehr

Growth Hacker

Behöver du hjälp att skapa tillväxt? Tahmine kan konsten att hitta just ditt sätt att växa och lyckas globalt!

tahmine.mehr@woolman.io

”Tahmine

Anni Marin

Growth Hacker

Med Annis hjälp får du din business att nå nya höjder!

anni.marin@woolman.io

Roosa Hämäläinen

Growth hacker trainee

Roosa hjälper våra kunder att växa sin verksamhet online. På fritiden älskar Roosa att prova nya sporter.

roosa.hamalainen@woolman.io

Roosa Hämäläinen LinkedIn

Lassi Hakkarainen

Growth hacker trainee

Frisbeegolf och snowboard är Lassis passioner på sin fritid. På jobbet handlar det om digital marknadsföring och kundförvärv.

lassi.hakkarainen@woolman.io

Lassi Hakkarainen LinkedIn

Silja Patrikainen

Marketing & sales development

Silja kan konsten att skapa tydliga, grymma slutresultat - även utifrån minsta lilla mängd data.

silja.patrikainen@woolman.io

Silja Patrikainen LinkedIn

Julia Huovila

Business developer

Har du funderingar kring Woolmans tjänster? Tillsammans med Julia kommer ni fram till en lösning anpassad för just dina behov.

julia.huovila@woolman.io

Julia Huovila LinkedIn

Akseli Kaarninen

Sales & marketing developer

Akseli är nyfiken på att lära sig mer om marknadsföring och försäljning! På fritiden hittar du honom på golfbanan.

akseli.kaarninen@woolman.io

Akseli Kaarninen LinkedIn

Aleksi Kauppinen

Marketing & content trainee

Aleksi är intresserad av att bättre förstå marknadsföring genom siffror.

aleksi.kauppinen@woolman.io

Aleksi Kauppinen LinkedIn

Heikki Sateila

Service manager

Problemlösning ligger Heikki varmt om hjärtat. Med sin tekniska bakgrund skapar han värde för både nationella och internationella varumärken.

heikki.sateila@woolman.io

Heikki Sateila LinkedIn

Pinja Kuitunen

Customer success manager

För Pinja finns inga problem som är för stora eller för små! Här har du en tjej med stark drivkraft att hjälpa ditt företag att växa genom digitala kanaler.

pinja.kuitunen@woolman.io +358 40 7369741

Pinja Kuitunen LinkedIn Pinja Kuitunen Twitter

Ellinoora Aurasmaa

Customer success specialist

Elli skapar ordning och reda i Woolmans kundtjänst, och ser till att ditt ärende hamnar hos rätt person.

ellinoora.aurasmaa@woolman.io

Ellinoora Aurasmaa LinkedIn

Pyry Qvick

System specialist

Pyry brinner för service och gillar att programmera. På fritiden ägnar han sig gärna åt e-sport.

pyry.qvick@woolman.io

Niko Rissanen

System specialist

När Niko inte arbetar med kod eller online butik relaterade saker på jobbet eller på sin fritid, spelar han gitarr.

niko.rissanen@woolman.io

Antti Salmi

Projektledare

Antti är Woolmans mästare på sökordsoptimering och analys. Och mycket mer än så!

antti.salmi@woolman.io

Antti Salmi LinkedIn

Jari Suni

Solution architect

Under de senaste åren har Jari haft många projekt inom det digitala. Han har även ett stort intresse för processer.

jari.suni@woolman.io

Antti Salmi LinkedIn Jari Suni Twitter

Antti Runtuvuori

Projektledare

Antti inspireras av smidig och sömlös orderhantering. På fritiden lockar allt som flyger - helst i kombination med en motor!

antti.runtuvuori@woolman.io

Antti Runtuvuori LinkedIn

Topi Hyttinen

Projektledare

Även om han inte kan koda, är Topi expert på det mesta inom IT! Han har lång erfarenhet av e-handel, orderhanteringssystem och som kundservicechef.

topi.hyttinen@woolman.io

Topi Hyttinen LinkedIn

Atte Päärni

Solution architect

Atte gillar att åka skateboard och är motiverad att lösa kundernas affärsproblem.

atte.paarni@woolman.io

Atte Päärni LinkedIn

Taru Nieminen

Projektledare

Taru inspireras av brainstorming och trivs som allra bäst i interaktion med kund. När ni pratat klart om e-handel, kan ni gärna fortsätta prata om ishockey, som är ett annat av Tarus stora intressen.

taru.nieminen@woolman.io

Taru Nieminen LinkedIn

Levinho Wijdenbosch

Digital project manager

Levinho guidar dig flytande genom Woolman-processen. Hans passion är onlinemarknadsföring och fotboll.

levinho@woolman.io

Levinho LinkedIn

Tero Junttila

CTO / grundare

Här har vi Tero! Det han inte vet om e-handelsprojekt och hur dessa implementeras, är troligtvis helt överflödig kunskap.

Tero Junttila LinkedIn Tero Junttila Twitter

Mari Niemelä

Business Manager

Mari har spelat många roller inom IT-området och har alltid haft sitt huvudfokus på kundens framgång.

mari.niemela@woolman.io
+358 50 5675 491

Mari Niemelä LinkedIn

Jakke Tuomisto

Data analyst trainee

Kraftverksamhet med data! Jakke arbetar med data om e-handel.

jakke.tuomisto@woolman.io

Jakke Tuomisto LinkedIn

Joonas Toroi

Design lead

Det sägs att Joonas inte går någonstans utan penna och anteckningsblock. Må så vara, slutresultatet blir alltid en snyggt designad och utformad webshop!

joonas.toroi@woolman.io

Joonas Toroi LinkedIn

Ville Pietarinen

Senior UX Specialist

Ville pratar mycket, men berättar sällan om sig själv. Med Villes hjälp kommer användarvänligheten i din webshop bli avsevärt förbättrad!

ville.pietarinen@woolman.io

Ville Pietarinen LinkedIn

Joonas Budde

UI Developer trainee

Jonas är en fena på att omvandla knepiga interaktionssituationer och funktioner till användarvänligt innehåll.

joonas.budde@woolman.io

Joonas Budde LinkedIn

Mika Syynimaa

Web developer

Mika är väldigt kreativ och har stor erfarenhet av att designa användargränssnitt och layouter.

mika.syynimaa@woolman.io

Mika Syynimaa LinkedIn

Jani Sompi

Specialist

Jani navigerar gärna i naturen, men du kan vara lugn med att hans kodning aldrig går åt skogen.

jani.sompi@woolman.io

Jani Sompi LinkedIn

Sampo Riikkilä

Developer

Sampo bytte spelutveckling mot e-handelsvärlden! Hans mål är att bli en fulländad fullstack-utvecklare.

sampo.riikkila@woolman.io

Sampo Riikkilä LinkedIn

Erno Lehtonen

Front-end developer

Erno har koll på allt inom front-end, digigrafik och spelutveckling.

erno.lehtonen@woolman.io

Erno Lehtonen LinkedIn Erno Lehtonen Twitter

Jesse Naakka

Front-end developer

Jesse är inspirerad av vackra och kundvänliga webbutiker. När han inte sitter vid sin dator spelar han antingen volleyboll eller golf.

jesse.naakka@woolman.io

Jesse Naakka LinkedIn

Aaron Salonen

Business controller

Aaron är en hejare på att paketera data och göra det lättförståeligt. På fritiden sparkar han gärna boll.

aaron.salonen@woolman.io

Aaron Salonen LinkedIn

Tapio Kakko

Financial senior specialist

Moms och andra skatter skrämmer inte denna revisor! Tapio är en riktig hejare på redovisning och har även erfarenhet av olika affärssystem.

tapio.kakko@woolman.io

Jussi Laaksonen

Software developer

Jussi gör Netsuite utvecklingsarbete. På fritiden är han en hängiven ägare till två katter.

jussi.laaksonen@woolman.io

Jussi Laaksonen LinkedIn

Veli-Pekka Rämäkkö

Back-end Specialist

Veli-Pekka har ett smeknamn Vepsi. Han arbetar med back-end utveckling. Han älskar technomusik och blommapinnar.

veli-pekka.ramakko@woolman.io

Veli-Pekka Rämäkkö LinkedIn

Miika Leppänen

Integrations-arkitekt

Miika integrerar integrationer med integrationer. Slutprodukten: Den enda integration du någonsin kommer behöva.

miika.leppanen@woolman.io

Miika Leppänen LinkedIn

Anna Kivelä

UX Designer trainee

Anna är intresserad av UX och användarcentrerad design.

anna.kivela@woolman.io

Anna Kivelä LinkedIn

Rosemari Marttinen-Lahtinen

Designer

Rosemari handlar om service & konceptdesign, front-end & temautveckling - och även makramer.

rosemari.marttinen-lahtinen@woolman.io

Rosemari LinkedIn

Jenny Huttunen

Experience manager

Jenny skriver artiklar, gör videor och tar tag i helheten. Här har du en tjej som du alltid kan lita på!

jenny.huttunen@woolman.io
+358 40 530 8180

Jenny Huttunen LinkedIn Jenny Huttunen Instagram Jenny Huttunen Twitter

Tuomas Sipola

Developer

Tuomas vet mycket om Ruby on Rails. Med rätt typ av inställning kan alla problem lösas, säger Tuomas.

tuomas.sipola@woolman.io

Tuomas Sipola LinkedIn

Juhana Pirnes

Senior software designer

Onlinebutikutveckling och integrationer, det är vad Juhana arbetar med. På sin fritid gillar han snowboard.

juhana.pirnes@woolman.io

Juhana Pirnes LinkedIn

Risto Oikarinen

Senior software designer

Risto är expert på utvecklingsarbete och integrationer. Han gillar att lösa de svåra frågorna först.

risto.oikarinen@woolman.io

Risto Oikarinen LinkedIn

Pasi Vuorio

Head of product development

Bra programvara lätt att använda och underhålla. Det är den typen av programvara som Pasi arbetar med.

pasi.vuorio@woolman.io

Pasi Vuorio LinkedIn

Fabian Kreutz

Software architect

"Legacy? It won't even come to that!" säger Fabian.

fabian.kreutz@woolman.io

Antti Alakoski

Senior software designer

Antti är motiverad att designa och bygga användargränssnitt. Hans egna programvaruprojekt tar honom också på fritiden.

antti.alakoski@woolman.io

Antti Alakoski LinkedIn

Minna Öfverberg

Software engineer

Minna testar, hanterar supporttjänsten och koder. Dessutom hanterar Minna kontorsarbete.

minna.ofverberg@woolman.io

Minna Öfverberg LinkedIn

Kimmo Lapinkari

Technical business developer

Kimmos bakgrund är inom finans. Han har färdigheter att kombinera sömlös köpupplevelse med bra kundupplevelse.

kimmo.lapinkari@woolman.io

Kimmo Lapinkari LinkedIn

Juha Harju

CEO / grundare

Trots att Juha är vår VD, ville han hamna här på sista raden!

juha@woolman.io
+358 50 440 8008

Juha Harju LinkedIn Juha Harju Twitter

Hej, du bläddrade i hela teamet!

Om du har den kunskap du tror att Woolman-teamet behöver, nätverk på vår karriärwebbplats och / eller lämna en öppen applikation på webbplatsen.

Nyhetsbrev